Jesteś właścicielem wolnostojącego domu jednorodzinnego? W takim razie z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jest on narażony na uderzenia pioruna. To ryzyko zwiększa się, jeśli jest to najwyższy budynek w okolicy lub znajduje się on w oddaleniu od innych budynków.

Zabezpieczeniem przed uderzeniem pioruna jest prawidłowo założona instalacja odgromowa potocznie zwana piorunochronem. Najlepiej, jeśli planujemy jej montaż już przy budowie domu – wówczas, można go wykonać razem z innymi pracami na wysokości, już po ukończeniu dachu.

Jeśli piorunochron ma być założony w późniejszym terminie – pamiętajmy, że musi to być wykonane przez odpowiednią ekipę, której członkowie mają pozwolenie na wykonywanie prac na wysokościach.

Klasyczny piorunochron składa się ze specjalnych przewodów ułożonych na dachu, które mają przyjąć na siebie ładunek elektryczny, jaki ma w sobie piorun. Jeśli dojdzie do uderzenia, jego siła zostanie przetransferowana poprzez otaczające budynek przewody do gruntu i w tym momencie wszelkie niebezpieczeństwo zostanie zażegnane.

Instalacje odgromowe znane są już od setek lat i skutecznie chronią nas przed uderzeniami piorunów. W dziedzinie budownictwa trwają prace nad udoskonaleniem klasycznych instalacji, możliwe więc, że niedługo usłyszymy o innowacyjnych rozwiązaniach i nowych formach piorunochronów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *